مشخصات مس به صورت طبیعی یک فلز سنگین از رنگ صورتی قرمز با ساختاری نرم است. دمای جوش بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد است.Cuprum    رسانای خوبی در برق و گرما است و در دمای ۱.۰۸۴ درجه سانتیگراد ذوب می شود. چگالی این فلز ۸/۸ گرم در سانتی متر مکعب است. مطابق فرمول الکترونی  این اتم دارای ۴ سطح است. در مدار ۴-valence یک الکترون وجود دارد. درجه حرارت بسیار بالا با دی اکسید کربن ، هوا ، اسید هیدروکلریک و سایر ترکیبات در تعامل است. یک اکسید محافظ روی سطح فلز شکل می گیرد. این فلز را از اکسیداسیون بیشتر محافظت می کند ، باعث پایداری آن می شود و فعالیت کمتری به فلز می دهد.

در واکنشهای شیمیایی ، مس به عنوان یک فلز کم کار عمل می کند. این فلز در شرایط عادی در آب حل نمی شود. در هوای خشک فلز خوردگی نمی کند ، اما هنگام گرم شدن سطح آن با یک پوشش اکسید سیاه پوشانده می شود. پایداری شیمیایی عنصر در مقاومت آن در برابر ضربه کربن ، گازهای خشک ، چندین ترکیب آلی ، الکل و رزین فنل نشان داده شده است. برای این فلز ، واکنش های پیچیده مشخصه است ، که در آن ترکیبات رنگی آزاد می شوند. مس با فلزات گروه قلیایی شباهت دارد ، زیرا مشتقات یکپارچه را تشکیل می دهد.

به راحتی کشیده ، قالب ریزی و شکل می شود. در برابر خوردگی مقاوم است. و گرما و برق را به طور موثری انجام می دهد.

انواع سپرده های مس

مس به اشکال مختلفی رخ می دهد ، اما شرایطی که چگونگی ، زمان ، و کجا رسوب آن را کنترل می کند بسیار

متغیر است. در نتیجه ، در بسیاری از مواد معدنی مختلف رخ می دهد.

ذخایر پورفیری که با هجوم آذرین همراه است ، حدود دو سوم این فلز را به همراه دارد و بنابراین مهمترین نوع کانسار در جهان است. ذخایر بزرگ از این نوع در مناطق کوهستانی غرب آمریکای شمالی و کوههای آند آمریکا جنوبی یافت می شود.

شرکت ملی مس ایران از بزرگترین کارخانه های تولید این فلز در ایران و منطقه و پانزدهمین شرکت بزرگ تولید کننده دنیاست.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *